PayU partnerem Kongresu 590

Dla uczestników Kongresu prowadzących lub planujących rozpocząć sprzedaż produktów lub usług w internecie, PayU przygotowało wyjątkową ofertę. O szczegóły można zapytać przedstawicieli firmy na stoisku 8.9.

Dodatkowo, Dawid Zastrożny, ekspert ds. UX w PayU, będzie jednym z prelegentów sceny MŚP, a uczestnicy Kongresu będą mogli skorzystać z konsultacji dotyczących UX serwisów internetowych.

Aby przybliżyć Państwu sylwetkę eksperta, zamieszczamy poniżej wywiad z nim na temat: „Jak poprawić ścieżkę zakupową klienta w e-sklepie?”, który oryginalnie opublikowany został na blogu PayU.

Pytanie na rozgrzewkę - pracujesz w branży już 10 lat. Jako specjalistę od UX, komunikacji marketingowej i e-commerce - co cię najbardziej napędza zawodowo? Co sprawia że czerpiesz przyjemność i satysfakcję ze swojej pracy?

Ciekawi mnie poznawanie zjawisk, które kierują ludzkim zachowaniem. UX to olbrzymia dziedzina! Żeby projektować doświadczenia, trzeba je najpierw zrozumieć. Przydaje się wiedza o tym, co wpływa na nasze odczucia i decyzje, a jest tego bardzo dużo: ilość i kompozycja oraz kontekst informacji, język, wybory innych osób, nasze przyzwyczajenia, uwarunkowania kulturowe i biologiczne ograniczenia. Praca nad UX to ułatwianie innym codziennych czynności. Przemyślane projekty strony lub sklepu internetowego, komunikacji, treści marketingowej, przedmiotu lub usługi – to wszystko dobre doświadczenia użytkownika. Dobre UX.

Czy uważasz, że przedsiębiorcy przywiązują wystarczającą wagę do projektowania doświadczenia zakupowego i czy z Twojego doświadczenia świadomość w tym temacie zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat?

Świadomość się zmienia, ale powoli. Jest coraz więcej firm, gdzie zysk jest wynikiem zrozumienia klientów i pozyskania ich zaufania. Dojrzali przedsiębiorcy wiedzą, że ich klientem jest drugi człowiek, a zadbanie o jego dobro po prostu się opłaca. Niestety, wciąż są też firmy, gdzie liczy się wyłącznie zysk. Tacy przedsiębiorcy wierzą, że ma być dużo, tanio i głośno, a wtedy klient i tak kupi. Niektórzy są skłonni posłużyć się wiedzą o UX do tego, żeby klientem manipulować: wywołać lęk przed stratą, zataić niekorzystne warunki oferty, usprawiedliwić nieracjonalne decyzje. Ich liczba będzie jednak systematycznie maleć, bo tak oszołomiony klient może i kupi, ale tylko raz. Dojrzewa już pokolenie klientów, którzy nie zapłacą temu, kto nie traktuje ich poważnie.

Co według Ciebie jest najczęściej popełnianym błędem e-przedsiębiorców w kontekście UX ich sklepów internetowych?

Zalewanie klienta powodzią słów, obrazów i opcji, oraz brak dbałości o formę, w jakiej te informacje są prezentowane. Część przedsiębiorców – rękami swoich pracowników – zapełnia każdy fragment strony reklamą. Nieważne czy celną, bo wychodzą z założenia, że któraś trafi. Tymczasem zdolność do przetwarzania takiej liczby bodźców jest ograniczona, więc mózg radzi sobie z tym po prostu filtrując informacje. Klienci przestają zauważać niektóre rzeczy. Taka architektura informacji jest nie tylko mało skuteczna, ale też kosztuje klientów mnóstwo energii, a co za tym idzie – cierpliwości.

Przyjemna i wartościowa, a przez to skuteczna interakcja z użytkownikiem – drugim człowiekiem! – powinna być jak rozmowa, gdzie jedna strona wysłuchuje potrzeb drugiej i próbuje na te potrzeby odpowiedzieć. Poza tym uważam, że właściciele sklepów są za klientów odpowiedzialni, bo mają na nich duży wpływ. Jeżeli znieczulają swoich gości na nieporządek i brzydotę, klienci przestają je zauważać – i reagować na nie – również poza sklepem.

Gdybyś miał wskazać obszary wymagające analizy, od których powinno się zacząć audyt UX i których poprawa powinna natychmiast wpłynąć na poprawę efektywności sprzedaży, to co by to było?

Zakup nie dojdzie do skutku, jeśli klient nie może zapłacić. Kiedy sposób wyboru i dokończenia płatności nie jest oczywisty, cała reszta ma mniejsze znaczenie. Polacy mają do dyspozycji wiele nowoczesnych form zapłaty za zamówienie, dlatego prezentację i obsługę tych opcji trzeba przemyśleć i przetestować. Ten etap musi działać jak w zegarku, bo klienci wciąż obawiają się płatności w Internecie i każda wątpliwość oraz każdy błąd to olbrzymie ryzyko porzucenia zamówienia.

Cała tzw. „ścieżka transakcyjna”, czyli kolejne kroki od otwarcia koszyka, również ma bardzo duże znaczenie. Klient musi tu widzieć co i za ile kupuje, jak i kiedy to otrzyma oraz jak może za to zapłacić. I tylko to, nic więcej. To nie miejsce na reklamy i czynności o drugorzędnym znaczeniu. Wszystko musi być podporządkowane sprawnemu dokończeniu i opłaceniu zamówienia. Dopiero potem jest czas na zachęcanie do rejestracji konta czy zapisu na newsletter.

Wyobraź sobie, że możesz w takim razie przekazać e-przedsiębiorcom 5 przykazań dotyczących poprawy ścieżki zakupowej klientów. Co byś wyrył na tablicy?

Pokazuj tylko to, co w danej chwili ważne, aby nie rozpraszać klienta. Zachowaj kontekst, aby klient widział związek przyczynowo-skutkowy. Uporządkuj treść w zwięzłą, przystępną formę, aby klient mógł ją przyswoić. Grupuj podobne opcje, ograniczając ich liczbę, aby klient nie doświadczył „paraliżu decyzyjnego”. Szanuj klienta swego jak siebie samego, bo też jesteś czyimś klientem.

Uczestników Kongresu zapraszamy także do wysłuchania dyskusji panelowej, która odbędzie się w ramach ‘FORUM ZAKUPY’, poświęconej obecności sektora MŚP w e-commerce:

„MŚP w świecie e-commerce - lokomotywa rozwoju polskiej gospodarki”.

Nie ma wątpliwości, że Polacy i Europejczycy pokochali zakupy w internecie. Tę formę nabywania produktów i usług wybiera już ponad 60 dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej. Sprzyja temu powszechny dostęp do sieci i mobilnych urządzeń np smartfonów, przy jednoczesnej wymianie pokoleniowej na korzyść osób, dla których obecność w internecie jest czymś zupełnie naturalnym. Jednocześnie, jak pokazują dane GUS, zaledwie kilkanaście procent polskich przedsiębiorców sektora MŚP wykorzystuje internet do handlu. Co zatem powoduje, że większość firm nie jest jeszcze obecna w systemie handlu on line? Jakie są bariery wejścia do e-commerce? Czy firmy nastawione na sprzedaż tradycyjną są w stanie poradzić sobie na konkurencyjnym rynku? Kto i dlaczego powinien wsiąść do pociągu relacji „handel tradycyjny”––„e commerce”?

Opinę ekspertów na ten temat poznamy już 8 października (wtorek) o godz. 15.40 w sali B. W dyskusji udział weźmie m.in. Prezes PayU S.A. - Bartosz Berestecki.


Powrót do bloków tematycznych

Panele dyskusyjne

 1. Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
 2. Dług publiczny najtańszy od czasów Platformy. Rząd w jeden dzień oszczędził setki milionów
 3. Organizatorzy potwierdzają nową datę Kongresu 590: 7-8 października.
 4. Generał Armii Stanów Zjednoczonych George F. Close to kolejny gość czwartej edycji Kongresu 590
 5. Współtwórca i partner zarządzający Fundstrat Global Advisors, Thomas J. Lee, gościem specjalnym Kongresu 590.
 6. Forum 590 Radom
 7. 590 GOLD BUG TROPHY. Wyjątkowy hackathon w ramach Kongresu 590
 8. O współpracy samorządowców i biznesu w Radomiu podczas Forum 590
 9. Rozpędzona gospodarka i konieczność otwartości. Kongresmen Tom Reed gościem Kongresu 590
 10. Megaprojekty na megakongresie. Prof. Bent Flyvbjerg będzie w Jasionce k. Rzeszowa!
 11. Szef Google Cloud na Kongresie 590!
 12. Współpracował z Trumpem, spotka się z polskimi przedsiębiorcami. Generał John F. Kelly gościem Kongresu 590
 13. Złota medalistka olimpijska z Londynu gościem Kongresu 590. Esther Lofgren w Jasionce k. Rzeszowa!
 14. Kelly, Close, Lee. Wybitni goście KGHM Polska Miedź S.A. podczas Kongresu 590
 15. Handel transgraniczny wyzwaniem dla branży e-commerce
 16. Spotkanie z ekspertami PARP: za kulisami akceleracji
 17. O polskim futbolu na Kongresie 590
 18. Strefa Debat podczas Kongresu 590
 19. PayU partnerem Kongresu 590
 20. Warsztaty dla przedsiębiorców: nowy projekt podczas Kongresu 590
 21. KGHM zaprasza na panel dotyczący przywództwa
 22. Polska gamingiem stoi – czy gry już teraz są naszymi najlepszymi produktami eksportowymi ?
 23. BGK inicjatorem Funduszu Trójmorza
 24. Zapraszamy na konferencję prasową Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego – poniedziałek, godz. 14:15
 25. CPK to się opłaca! Jak wykorzystać potencjał stojący za dużym lotniskiem przesiadkowym?
 26. Panel z udziałem liderów polskiej transformacji cyfrowej
 27. Innowacyjne projekty i technologie wspierają rozwój medycyny
 28. Chmura Krajowa - następny rozdział. Cyfrowe technologie dla polskich firm.
 29. Łukasiewicz - polskie aspiracje we współpracy z europejskimi i światowymi liderami
 30. Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju zaprasza na panele autorskie
 31. Prelegenci o przyszłości polskiej kolei
 32. PKN Orlen zaprasza na panel pt. Petrochemia ma przyszłość
 33. IV edycja Kongresu 590 - technologiczny rozwój szansą dla Polski
 34. Wywiad z Wojciechem Wardackim, Prezesem Zarządu Grupy Azoty
 35. Wywiad z Mikołajem Wildem, Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK
 36. Wywiad z Aleksandrą Judą, Prezesem Zarządu Lot Aircraft Maintenance Services
 37. Wywiad z Filipem Grzegorczykiem, Prezesem Grupy Tauron
 38. Wywiad z Michałem Janasikiem, Wiceprezesem Centrum Łukasiewicza
 39. Wywiad z Piotrem Hofmanem, Prezesem Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa
 40. Wywiad z Gheorghem Marianem Cristescu, Prezesem Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego
 41. Wywiad z Ireneuszem Jazownikiem, Dyrektorem Naczelnym w KGHM Polska Miedź
 42. Wywiad z dr Adamem Czyżewskim, Głównym Ekonomistą PKN Orlen
 43. Wywiad z Marcinem Żółtkiem, Wiceprezesem TFI PZU SA
 44. Wywiad z Dominikiem Wadeckim, Wiceprezesem Grupy Energa ds. Operacyjnych
 45. Wywiad z Krzysztofem Tchórzewskim, Ministrem Energii
 46. Wywiad z Rafałem Milczarskim, Prezesem Zarządu PLL LOT
 47. Wywiad z Maciejem Wiatrakiem, Dyrektorem Biura Rozwoju i Innowacji Grupy Energa
 48. Wywiad z Mirosławem Andrzejem Antonowiczem, Członkiem Zarządu PKP S.A.
 49. Wywiad z Bartłomiejem Pawlakiem, Wiceprezesem Zarządu PFR
 50. Wywiad z Łukaszem Greinke, Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk
 51. Wywiad z Marcinem Opalińskim, Prezesem Zarządu LS Airports Services, LS Technics
 52. Wywiad z Krzysztofem Golubiewskim, Członkiem Zarządu PKP S.A.
 53. Wywiad z dr inż. Wojciechem Kamienieckim, Dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
 54. Wywiad z Mariuszem Mioduskim, Z-cą Dyrektora ds. Medycznych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach
 55. Wywiad z Bartoszem Marczukiem, Członkiem Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
 56. Wywiad z Olgierdem Cieślikiem, Prezesem Zarządu Totalizator Sportowy
 57. Wywiad z Grzegorzem Kurdzielem, Wiceprezesem Zarządu ds. Sprzedaży Poczty Polskiej
 58. Wywiad z Michałem Ćwilem, Dyrektorem ds. Rozwoju Biogazowni Gobarto
 59. Wywiad z Waldemarem Zyśkiem, Dyrektorem działu HR i Organizacji Gobarto
 60. Sobota dla Polski, czyli szansa na szybszy rozwój gospodarczy
 61. Wybieram590 - sobota dla Polski
 62. Debata z udziałem Pani Minister Jadwigi Emilewicz nt. roli patriotyzmu gospodarczego dla rozwoju kraju
 63. Życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku !